Ahşap Boyarken Pürüzsüz Sonuçlar Nasıl Elde Edilir

Kendinizi profesyonel kalitede bir ressama dönüştürebilirsiniz.

Ahşabı boyamak o kadar basit, kusursuz bir proje gibi görünüyor ki, birçok insan işi aceleye getiriyor ya da kötü sonuçlar veren kestirme yollar deniyor. Ayrıca, alçıpan veya astarlanmış döşeme ve kaplama gibi boyaya hazır yüzeylerin ortaya çıkmasıyla, ahşap boyama yavaş yavaş kaybolan bir sanat haline geliyor..

Ahşap yüzeylerin yüksek kaliteli boyama tekniklerinde nasıl ustalaşılacağını öğrenmek zor değildir, ancak biraz pratik gerektirir. Sadece birkaç saat içinde kendinizi amatör bir hafta sonu ressamından profesyonel kalitede bir ressama dönüştürebilirsiniz.

dummy-image
dummy-image
dummy-image

Zımparalarken daima bir toz maskesi kullanın

Zımparalarken daima bir toz maskesi kullanın. Yüzeyin kurşun bazlı boya ile boyandığına inanıyorsanız , boya tozunu solumaktan veya başka bir şekilde yutmamak için önlem alın. Salınımlı zımpara makinesini çalıştırırken işitme koruması çok önemlidir.

Nelere İhtiyacınız Olacak:

 • Plastik kaplama
 • Kanvas damla kumaş
 • Göz ve işitme koruması
 • Lastik eldivenler
 • Kova
 • Temiz bezler
 • Rastgele yörünge zımparası
 • Dükkan vakum
 • 2 1/2 inç boya fırçası
 • Yüksek yoğunluklu köpük kapaklı silindir montajı
 • Boya tepsisi ve astar
 • TSP (tri-sodyum fosfat)
 • 180 kum ve 220 kum zımpara kağıdı
 • Tack kumaş
 • Astar
 • İç akrilik-lateks boya
 • Penetrol veya Floetrol gibi boya katkı maddesi (isteğe bağlı)

Talimatlar

 1. Çalışma Yüzeyinizi Örtün

  Boya dökülmelerini önlemek için plastik örtüyü zemine veya başka bir çalışma yüzeyine asın. Plastik tabakanın üzerine bir kanvas damla bezi veya müteahhit kağıdı yerleştirin. Plastik, boyanın zemine kadar ıslanmasını önlerken, kanvas kaymaz bir yüzey sağlar ve boya dökülmelerini önlemeye yardımcı olur.

 2. Ahşap Yüzeyleri Temizleyin

  Göz koruması ve lastik eldiven giyin. Üretici tarafından önerilen oranlarda bir TSP çözeltisini ılık suyla karıştırın. Bir bezi suya batırın, iyice sıkarak kurutun, ardından tüm yağları, kiri ve kiri çıkarmak için ahşabı silin. Alanı temiz, ılık su ve temiz bir bezle durulayın. Ahşabın tamamen kurumasını bekleyin.

  Bu noktada, ahşap kuruduktan sonra parçada büyük çentikler, oyuklar ve çizikler olup olmadığını kontrol edin. Gerekirse, esnek bir macun bıçağı kullanarak ahşap dolgu ile doldurun.

  TSP, boyamaya hazırlanırken yüzeyleri temizlemek için uzun süredir kullanılan güçlü bir temizleyici, yağ çözücü ve yağ gidericidir. Fosfat kullanmaktan kaçınmak istiyorsanız (birçok toplulukta yasaklanmıştır), bunun yerine bir TSP ikamesi kullanın.

  TSP ile ahşap nasıl temizlenir
 3. Düz Alanları Zımparalayın

  Ahşabı düz, pürüzsüz ahşap alanlarında rasgele bir yörünge zımparası ve 180 kumlu zımpara kağıdı ile , toz maskesi veya solunum cihazı ve işitme koruması kullanarak zımparalayın . Amaç, ahşabı tüm kaplamalardan ve lekelerden çıkarmak değil, sadece yüzeyi düzeltmek ve boyanın yapışmasına yardımcı olmak için biraz “diş” veya hafif çizikler sağlamaktır.

  ahşabı rastgele bir orbital zımpara ile zımparalamak
 4. Köşeleri ve Ayrıntıları Zımparalayın

  Eğer varsa mobilya kumlama ve düzensiz yüzeyleri olan diğer parçaları, el-kumlama zımpara daha iyi parçasının şekline uyum böylece geçin.

  el ahşap zımparalama
 5. Tozu Temizleyin

  Zımpara tozunu tüm yüzeylerden iyice temizleyin. Fırça aparatıyla donatılmış bir atölye vakumuyla başlayın. Tozu yüzeye geri dağıtacağından, üfleyici kullanmayın. Ayrıca, havadaki tozu en aza indirmek için atölye süpürgesine bir torba ve bir filtre takıldığından emin olun.

  Atölye elektrik süpürgesiyle tozun çoğunu temizledikten sonra, kalan tozu çıkarmak için suya batırılmış ve iyice sıkılmış yapışkan bir bez veya pamuklu bir bez kullanın.

  zımparalanmış ahşap masa
 6. Ahşabı Prime

  Karıştırın primer de bir fırça veya rulo ile uygulama. Kuruduktan sonra, astar ahşap üzerinde şeffaf görünüyorsa ikinci kez astarlayın. Astar, kireçli bir his ve görünüme sahip olacak ancak bu, boya ile düzeltilecektir.

  ahşabı hazırlamak
 7. Astarı Rulo ile Uygulayın (isteğe bağlı)

  Düz yüzeyler için, işlemi hızlandırmak ve daha pürüzsüz bir yüzey sağlamak için silindire geçin.

  ahşabı bir rulo ile astarlamak
  birinci sınıf ahşap
 8. Astarı Zımparalayın

  Astarın tamamen kurumasını bekleyin, ardından boyamadan önce zımparalayın. Çok ince 220 kumlu zımpara kağıdı kullanın ve astarın oyulmasını önlemek için hafif basınç uygulayın. Primer tozunu hızlı bir fırça ile atölye süpürgesinden çıkarın ve ardından yapışkan bezle hafifçe kaydırın.

  baştan sonra kum
 9. Ahşabı Fırçayla Boya

  Mobilya, taç kalıplama ve süslemeler gibi oldukça düzensiz yüzeyler için en iyisi yalnızca bir boya fırçası kullanmaktır. Geniş, düz alanlara sahip yüzeyler için, yüksek yoğunluklu bir köpük rulo eklemek, işi daha hızlı tamamlamanıza yardımcı olacaktır.

  Fırçayı her yüklediğinizde boya fırçası kıllarının ucunu boyaya yalnızca 1/4 inç kadar hafifçe vurun. Boyayı tahtaya aktarın, fırçayı ahşap damara paralel uzanan kısa vuruşlarla sürükleyin. Vatka izlerini önlemek için her zaman ıslak bir kenar tutun. Boyanın yırtılmasına neden olabileceğinden, bu aşamada ikinci bir kat boya eklemeyin.

 10. Ahşabı Rulo ile Boya (isteğe bağlı)

  Rulo ile boyamak için, boya tepsisi astarını boya tepsisine yerleştirin ve ardından tepsiye yaklaşık 4 ons boya dökün. Silindiri yavaşça boyaya batırın. Boyayı silindir pedinde dağıtmak için boyayı tepsinin eğiminde birkaç kez yukarı ve aşağı yuvarlayın.

  Silindiri tahtaya aktarın. Boyayı sadece hafif basınçla başlayarak ahşap üzerine yuvarlayın. Yüksek yoğunluklu köpük rulo kapakları, boyayı silindir pedinde tutma eğilimindedir, bu nedenle boyayı serbest bırakmak için hafifçe artırmanız gerekebilir.

  ahşabı nasıl düzgün boyayabilirim
 11. İlk Kat Zımparalayın

  Son bir kez zımparalamayı ve boyamayı tercih ederseniz, genellikle daha pürüzsüz bir kaplama elde edebilirsiniz. İlk boya katının zımparalanması, rulo veya fırçanın neden olduğu çarpma ve tutarsızlıkları azaltır. 220-kumlu zımpara kağıdı kullanarak, elle hafifçe zımparalayın veya kağıdı orbital zımpara makinesine yapıştırın ve yüzey boyunca son derece hafif bir şekilde çalıştırın . Zımpara makinesinin ağırlığı dışında zımpara makinesine baskı uygulamayın.

  Zımparaladıktan sonra, yapışkan bezi açın, toplayın, ancak gevşek tutun, ardından yüzey boyunca hafifçe gezdirin. Yapışkan bez üzerine çok fazla baskı yapılması ters etki yaratacaktır çünkü bu, yapışkan bezin gömülü balmumunu yüzeye bastıracaktır.

 12. İkinci Kat Boya Ekleyin

  İstediğiniz şekilde bir fırça ve / veya rulo kullanarak son kat boya uygulayın. Boyanın belirtildiği gibi kurumasını bekleyin. Mümkünse, kullanmadan önce parçayı bir gece veya daha uzun süre kurumaya bırakın. Boya tamamen kürlendikten sonra daha dayanıklı hale gelir.

  Ahşap Boyamak İçin İpuçları

     Birkaç profesyonel ipucunu izlerseniz profesyonel sonuçlar elde etmek kolaydır:

 • Fırça ve rulo kullanın: Boya fırçaları ve silindirler birbirini tamamlayan rollere sahiptir. Silindirler geniş alanları hızlı bir şekilde kaplar ancak köşelere ulaşamaz. Pürüzsüz yüzeyler için yüksek yoğunluklu köpük rulo kullanın. Boya fırçaları köşeleri ve kenarları boyamada iyidir, ancak geniş alanları boyarken uzun zaman alırlar. Çizgileri ve damlamaları ortadan kaldırmak için haddeleme sonrası fırçalama, geriye fırçalama olarak bilinen profesyonel bir tekniktir.
 • Astarlar önemlidir: Astarlar, sorunlu yüzeylere bağlanmak ve boyaya yapışması için tutarlı bir yüzey sağlamak için formüle edilmiştir. Astar ayrıca, son boya işinin alanlarının farklı boya cilalarıyla boyanmış gibi göründüğü bir durum olan parlamayı önlemeye yardımcı olur. Kullanın Böyle Kilz veya Zinsser olarak yüksek kaliteli bir astar marka.
 • Boya katkı maddelerini düşünün: Boyama işlemi çok uzun sürerse boya yapışkanlaşabilir ve fırça sürüklemesi oluşturabilir. Hızınızı artırabilir veya çalışma sürenizi uzatan bir katkı maddesi satın alabilirsiniz. Penetrol ve Floetrol, pürüzsüz fırça darbeleri oluşturmanıza yardımcı olan popüler katkı maddeleridir. Kuruma süresini hızlandıracağından ve yapışkan boyaya neden olacağından, bir vantilatörün veya ısıtma deliğinin altında veya doğrudan güneş ışığı altında boyamaktan kaçının.

.

Yazıyı Paylaşın
Have your say!
00
1 Yorum
 1. Hepsi çok güzel zevkle izliyorum. Bende birşeyler yapmaya çalışıyorum ama öğrenilecek çok şey varmış sizleri gördükçe anlıyorum. Hepsi harika emeklerinize sağlık. Sevgiler.

  Reply

Yorum Bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>